KAM TO VLASTNĚ DOOPRAVDY SMĚŘUJE?

31.05.2017

HYPOTÉKA - nejsnažší cesta k bydlení... platilo možná ještě do nedávna. Hypotéky se potácely u samého historického dna a tak developeři nelenili a zaplavili trh předraženými byty, které byly nakupovány v rytmu nabídky a poptávky s fanfárami nízkých hypoték. Budiž přáno každému developerovi...

JENŽE - každá akce vyvolává reakci...

Nejsilnější hráči na trhu v ČR, tedy banky, mají v kancelářích velice bystré mozky, v mnoha případech to jsou "hlavy študované" na prestižních zahraničních Univerzitách a tyto hlavy si nemohli nevšimnout skutečnosti, že vzniká určitá nerovnováha, která - nejenže může - ale zcela jistě BUDE MÍT dramatický dopad nejen v perimetru realitní a developerské sféry, ale ovlivní ekonomiku země globálně.

V nadsázce řečeno, persony v drahých oblecích s diamantovými odznáčky v klopách se zalekly, že jejich podřízení budou muset - coby "cifršpióni" - přejít téměř do terénu, což by nemuselo dopadnout dobře a banky by tedy byly primárně vystaveny zátěži břemene podnikatelského rizika, ale - a to je podstatné - musely by reálně obchodovat s nemovitostmi, které bance na základě zástavního práva propadnou. 

V tuto chvíli je rozhodujícím faktorem likvidita takových nemovitostí, která vzhledem k téměř nesmyslným cenám, které mimochodem ani zdaleka nekopírují reálné ceny pracovních sil, potažmo ostatních vstupů výstavby, není ani omylem krizová, tedy taková, která by umožňovala nemovitost prodat solventnímu zájemci tak říkajíc obratem.

REGULACE - kromě toho, že přišla pozdě, je nástrojem, který by měl zajistit saturaci právě oné části ceny nemovitostí, kterou lze pro srozumitelnost nazvat PŘEDRAŽENÍM.

Odražme se od ČNB požadované výše spoluúčasti žadatele o hypotéku, kdy žadatel musí na každý 1.000.000 Kč z ceny, disponovat vlastními prostředky ve výši 20%, tedy 200.000 Kč. Jak to již na světě chodí, vše souvisí se vším a tak tato výše asi nebude náhodná. Jinými slovy - pokud někdo chce za nový byt 5.000.000 Kč, je cca o 1.000.000 Kč předražený. Je to velmi zjednodušené, ale koresponduje to s realitou.

ČNB zatím toto pouze "doporučuje", ale bankám již dýchá na záda, neboť banky na toto "doporučení" reagovaly tím, že spouúčast buď pokryly vlastním překlenovacím, či dokonce spotřebním úvěrem anebo respektovaly úvěrovou angažovanost žadatele u jiného subjektu.

Přístupnost hypotéky se dramaticky snížila, neboť ČR není země, kde by 90% populace zvládlo nechat vystudovat dvě děti a ještě jim našetřit něco "do začátku".

Jistě lze namítnout, že ČNB "podniká kroky", kterými chce v intencích legislativy dosáhnout toho, že banky nebudou smět tolerovat jinou úvěrovou angažovanost, ALE...

KAM TO VLASTNĚ DOOPRAVDY SMĚŘUJE?...

Nejspíš do sejfů soukromého investičního sektoru, který plíživě vzniká...

Výsledkem bude jen a pouze to, že úvěry budou o DOST dražší a ceny nemovitostí budou stoupat méně strmou křivkou, ale BUDOU...

Autor: Karel Kocek - obchodní ředitel holdingu RENTA TREND

RENTAgroup - obchodní divize RENTA TREND s.r.o.